ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA W TARNOWSKICH GÓRACH

Jeśli szukacie ochłody w słoneczny dzień i chcecie uciec przed dzikimi tłumami stojącymi przed głównymi zabytkami wielkich miast, zachęcamy Was do odwiedzenia Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2017 roku.
Od samego wejścia do nadszybia szybu Anioł, aż do wyjazdu widną na powierzchnię byliśmy oczarowani pięknem, ekspozycją i obsługą tego miejsca.
Zwiedzanie Kopalni trwa ok. 1,5h i zdecydowanie TRZEBA założyć pełne obuwie i ciepłą odzież, ponieważ temperatura pod ziemią wynosi 10℃, a wilgotność osiąga ponad 90%.
Trasa zaczyna się w Szybie Anioł zlokalizowanym na ul. Szczęść Boże (jest to równocześnie typowe górnicze pozdrowienie) w Tarnowskich Górach. Przy zakupie biletów (42 zł/ normalny i 34 zł/ulgowy) zostaliśmy poinformowani o najbliższej godzinie zejścia. Okazało się, że mieliśmy godzinę czasu, więc postanowiliśmy się rozejrzeć się po budynku i trafiliśmy na wspaniale urządzoną kawiarnię z pyszną kawę. Wystrój nawiązuje do pradawnych tradycji górniczych, ale ma też w sobie nutkę nowoczesności.
Po zapoznaniu się z przewodnikiem zostaliśmy zaproszeni do sali kinowej, gdzie zobaczyliśmy projekcję krótkiego filmu wprowadzającego nas w historię kopalni, jak i całych Tarnowskich Gór. Następnie, czekała na nas krótka multimedialna wystawa muzealna zawierająca m.in. dawne mapy, urządzenia, sprzęt górniczy oraz makiety. Poznaliśmy historię chłopa Rybki, który odkrył pierwszą bryłkę złoża i dowiedzieliśmy się, że Kopalnia Soli jest tak na prawdą kopalnią ołowiu z domieszką srebra (tzw. galeny). Znów czekał na nas krótki film, który tym razem przedstawiał główne cechy i sposoby użycia srebra.

Nareszcie, za chwilę zjazd do kopalni! Zabraliśmy kaski, poznaliśmy zasady bezpieczeństwa i zjechaliśmy windą na głębokość 40,5 m. Łącznie, przeszliśmy trasę o długości 1740 m mijając kilka komór oraz trzy szyby: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Chodniki o wysokości 140/150 cm, wilgoć i przeszywający chłód uświadomiły nam w jakich warunkach pracowali już 16-letni górnicy, oraz z jakimi dolegliwościami musieli się zmagać w dorosłym życiu. Dodatkowo, świetnie i realistyczne animacje takie jak głos Skarbnika (dobrego Ducha Kopalni) czy odgłosy pracy górników wzmocniły nasze doznania i przybliżyły trud codziennej pracy. Przewodnik świetnie prowadził grupę i odpowiadał na wszystkie nasze pytania. Mieliśmy okazję spróbować krystalicznej wody wypływającej ze skał oraz przepłynąć łodzią wzdłuż wąskiego korytarza.


Jesteśmy oczarowani tym miejscem i polecamy je każdemu kto pragnie zboczyć z wydeptanej ścieżki i spróbować czegoś nowego. To także świetna przygoda dla dzieci!
Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz Instagram. 🙂