Zachwycające Bergamo

Włochy to jeden z najchętniej odwiedzanych przez nas krajów. Atmosfera włoskich miasteczek, doskonała kuchnia, wypełniona zapachem prawdziwej, włoskiej margherity czy pysznego, świeżego makaronu, oliwy z oliwek, parmezanu i lokalnego wina – wszystko to sprawia, że odkrywanie uroków Italii za każdym razem jest dla nas cudownym doświadczeniem. Tym razem chcemy zabrać Was do niezwykle uroczego Bergamo, położonego ok. 50 km od Mediolanu. Doskonały pomysł na weekendowy wypad! Sprawdźcie sami!

Jak dotrzeć?

Za bilety z Krakowa do Mediolanu zapłaciliśmy 257zł/os. Możliwy jest jednak bezpośredni lot do samego Bergamo. Warto zaznaczyć, że jest to jedno z najtańszych połączeń lotniczych Polska-Włochy! Można tu dolecieć już nawet za 39 zł! Sam lot trwał 1h 50 min. Czas poświęcony na dojazd z lotniska: Mediolan – Bergamo zajął nam ok. 40-50 min.

Co warto zobaczyć?

Bergamo to urocze lombardzkie miasteczko, które dzieli się na dwie, jakże odmienne części: położone na wzgórzu, średniowieczne, klimatyczne, Górne Miasto– Città Alta oraz nowoczesne, tętniące życiem centrum biznesowe, Dolne Miasto – Città Bassa. Città Alta pełne jest zabytków i malowniczych uliczek. Tu przeniesiesz się w czasie i poczujesz klimat średniowiecznej włoskiej prowincji.

Tym, co wyróżnia tę część miasta to spektakularny system fortyfikacji, który w 2017r. wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zbudowane w XVI w. Mury Weneckie zachowały niemal pierwotną swą formę.
Obowiązkowym punktem Città Alta jest stosunkowo niewielki plac miejski Piazza Vecchio, który powstał w XV wieku. W przeszłości było to centrum kulturowe, polityczne i administracyjne miasta. Warto zatrzymać się tu na espresso w jednej z licznych kawiarni. Na placu znajduje się kilka istotnych zabytków:

 • Katedra di Bergamo
 • Kaplica Colleoni – wychodząc z kaplicy warto przystanąć przy metalowej bramie i znaleźć na niej wytarty na złoto herb rodu. Są to trzy jądra, które posiadał fundator, Bartolomeo Colleoni. Rzekomo potarcie niniejszego herbu przynosi szczęście.
 • Bazylika Santa Maria Maggiore – choć  jej fasada wygląda dość niepozornie, to w środku świątynia jest prawdziwym dziełem sztuki. Wypełniają ją bajecznie kolorowe freski, arrasy, ogromna ilość złota oraz liczne rzeźby. W przeszłości był to najważniejszy kościół w mieście. Został on zbudowany w 1137 roku w podziękowaniu za uchronienie miasta od epidemii dżumy.
 • Campanone, czyli Wieża Miejska. Każdego dnia o 21:50 umieszczony w niej dzwon bije 180 razy (w przeszłości przypominał on mieszkańcom o konieczności zamykania okien i drzwi, a straży o zamknięciu bram miejskich)
 • Wzgórze San Vigilio, z którego można podziwiać panoramę Bergamo. Tu znajdują się również ruiny zamku Castello di San Vigilio. Jest to idealne miejsce na panoramiczne zdjęcia oraz chwilę odpoczynku.
 

Polecamy szczególnie – Podziwianie malowniczej panoramy miasta i zachodu słońca znad murów okalających miasto – jesteśmy zdecydowanie na tak! Gwarantujemy- widoki będą niezapomniane.

Gdzie zjeść w Bergamo?

Osteria Guliana di Ambrosia
Restauracja, do której trafiliśmy z polecenia właścicielki wynajętego na czas pobytu apartamentu. Skorzystaliśmy w niej z możliwości posmakowania menu degustacyjnego składającego się z przystawek podanych w formie szwedzkiego stołu wypełnionego oliwkami, suszonymi pomidorami, grillowanymi warzywami, lokalnymi wędlinami, serami i innymi włoskimi specjałami; dania głównego w postaci wyśmienitego ravioli lub wybranego makaronu podanego z dzbanem tutejszego wina oraz deseru, czyli tiramisu bądź panna cotta serwowanego z wybraną caffe. Wystrój miejsca był dość ,,nietuzinkowy”, jednak doznania smakowe, jakich doświadczyliśmy są wprost nie do opisania.

 • Cukiernia La Marianna
 • To tu w 1961r. stworzono (zupełnie przez przypadek) lody stracciatella. Spróbujcie koniecznie!

  Znanym specjałem cukierniczym Bergamo jest także polenta, przyrządzana z mąki kukurydzianej, czekolady, orzechów, marcepana i cukru.

  • Piekarnia Il Fornaio z pizzą na kawałki- idealna opcja na szybką i tanią przekąskę w trakcie zwiedzania.
  Podsumowanie

  Bergamo to piękne miasteczko, które wciąż nie zostało doceniane przez turystów. Urokliwe, wąskie uliczki, średniowieczny klimat, kaskady zieleni i mnóstwo wspaniałych zabytków. Znajdziesz tu wszystko, co we Włoszech najlepsze. Warto podkreślić, że Bergamo jest bardzo dobrze skomunikowane jest z innymi częściami Italii. Z tego też względu warto rozważyć je jako bazę wypadową. Pociągiem można dostać się stąd m.in. do Werony, Mediolanu, a także w okolice Jeziora Como czy Garda. Polecamy szczególnie ten kierunek na krótkie, weekendowe wyjazdy.

  Po więcej zdjęć i relacji zapraszamy na naszego Instagrama.

  Podróżing_pl team

   

  Zostaw komentarz

  POZDRÓŻING

  Life is a journey!

  Follow us on