Ciao Milano! czyli weekend w najmodniejszym z włoskich miast

Mediolan. Stolica Lombardii. To tu rodzą się najnowsze trendy i odbywa słynny Fashion Week.
Milano może zachwycić, ale też rozczarować- nie jest to bowiem miejsce kipiące olśniewającą architekturą czy zabytkami. Posiada jednak niesamowitą, kosmopolityczną energię oraz atrakcje, które choć raz w życiu trzeba zobaczyć.
Przekonajcie się sami!

Co warto zobaczyć?

Duomo di Milano- katedra będąca niemal symbolem miasta. To perełka Mediolanu i jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych na świecie. Na zawsze w pamięci pozostanie niesamowity widok tego ogromnego, marmurowego gotyckiego zabytku, który wyłonił nam się, gdy po raz pierwszy wychodziliśmy z podziemnej stacji metra. Bilety do Duomo zakupić można online. Istnieje możliwość wyboru różnych wariantów: bilet w cenie 13 EUR uprawnia do wstępu do wnętrza kościoła oraz muzeum. Kupując bilet w cenie 16 EUR zyskujemy dodatkowo możliwość podziwiania panoramy miasta z tarasu widokowego. Warto skorzystać z niego szczególnie przy ładnej pogodzie.

Galleria Vittorio Emanuele II- to przepiękny pasaż handlowy, w którym podziwiać można wystawy słynnych projektantów- takich jak Chanel, Gucci, Prada, a także zachwycić się smakiem prawdziwego włoskiego cappuccino w starych, słynnych mediolańskich kawiarniach. O ile na zakupy tutaj mogą pozwolić sobie tylko nieliczni, to każdy może docenić piękno tej niezwykłej neoklasycystycznej galerii.W centralnej jej części z pewnością zauważycie na posadzce podobiznę byka. Wg tamtejszej legendy, chcąc zapewnić sobie szczęście należy okręcić się trzykrotnie w prawo na jego jądrach.

Zamek Sforzów - Wejście na jego teren jest bezpłatne. Aby skorzystać jednak z możliwości zwiedzania komnat rodziny Sforza oraz obejrzenia kolekcji obrazów, z których najbardziej znanymi eksponatami są „Pietà Rondanini”– ostatnie, niedokończone dzieło Michała Anioła oraz „Kod Trivulziano”– zbiór rysunków i pism Leonarda da Vinci, konieczny jest zakup biletu wstępu.

Park Sempione i Łuk Pokoju - Do Parku Sempione trafić można wychodząc z Zamku Sforzów. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc odpoczynku i relaksu wśród Mediolańczyków. Spacerując po parku, warto przejść również na jego drugą stronę, by móc podziwiać bogato zdobiony Łuk Pokoju, którego pomysłodawcą był sam Napoleon. Pięknie prezentuje się on szczególnie w czasie zachodu słońca.

Polecamy szczególnie – Tylko nieliczni mają świadomość istnienia tzw. Winnicy Leonarda da Vinci. Jest ona ukryta za masywnymi murami kamienicy stojącej naprzeciwko wejścia do Wieczernika. Winnicę położoną w samym sercu miasta Leonardo otrzymał od rodu Sforzów jako podziękowanie za wykonanie słynnego fresku “Ostatnia Wieczerza”. Na miejscu kupić można wino pochodzące właśnie z tej winnicy. Z pewnością będzie to wyjątkowy souvenir z mediolańskiej podróży!

Brera - Niezwykle klimatyczna dzielnica Milano, spokojna w ciągu dnia i tętniąca życiem wieczorami. To tu odnaleźć można wąskie, klimatyczne uliczki, kolorowe okiennice, perfumerie kuszące pięknymi zapachami, stare trattorie oraz dużą ilość restauracji, w których zasmakować można aromatycznej włoskiej kuchni. Miejsce idealne do spacerów- nie ma w nim tłumów turystów, co daje możliwość spotkania prawdziwych mieszkańców Mediolanu i poczucia prawdziwego, niezwykłego klimatu tego miasta.
To tu znajdziemy również Pinacotecę, czyli muzeum sztuki włoskiej z imponującymi dziełami Rafaella, Caravaggia i Canaletta. Prawdziwa gratka dla każdego pasjonata sztuki!
Ceny biletów: normalny 12 EUR; ulgowy – 8 EUR; w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny.

Dzieło „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci- Ten słynny XV-wieczny fresk oglądać można w bazylice Santa Maria Delle Grazie.Należy mieć jednak na uwadze konieczność zakupu biletu wstępu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem- w kasie trzeba się stawić pół godziny przed planowaną wizytą. Rezerwacje online możliwe są poprzez stronę www.vivaticket.it

Navilli- Piękna mediolańska dzielnica z urokliwymi knajpkami oraz barami, które położone są wzdłuż kanału. To idealne miejsce, by po całym dniu zwiedzania odpocząć przy kieliszku dobrego włoskiego wina.

Co i gdzie zjeść?

Trattoria Arlati (Via Alberto Nota 47, 20126 Mediolan) https://www.trattoriaarlati.it/menu/ Wyjątkowa trattoria, w której czuć miłość do tradycji i włoskiej kuchni przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Wybrane specjały kuchni mediolańskiej których trzeba skosztować to ristotto, przyrządzane tu od 1574 r.- potrawa ta symbolizowała niegdyś bogactwo i burżuazyjny charakter przyjęć mediolańskich. Gelato- do ich skosztowania chyba nikogo przekonywać nie trzeba 😉 szczególnie, że Włochy to ojczyzna lodowych smaków- nie sposób odmówić sobie takiej przyjemności. Polecamy lodziarnię Cioccolati Italiani zlokalizowaną niedaleko Duomo. Lody są tu obłędne!

Podsumowanie

Mediolan- światowa stolica mody i drugie największe miasto we Włoszech.Z pewnością spotkacie się z różnymi opiniami na jego temat. Milano to miasto, któremu powinniście jednak dać szansę. Nie jest proste do kochania i zdarza się, że może nieco odstraszać swym kosmopolitycznym charakterem. Posiada jednak miejsca, które zachwycą i skutecznie przyspieszą bicie serca.

Po więcej zdjęć i relacji zapraszamy na naszego Instagrama.

Do bagażu podręcznego zapakujcie trochę mediolańskiego szyku i włoskiego temperamentu. Czas ruszyć w kolejną podróż!

Podróżing_pl team

 

Zostaw komentarz

POZDRÓŻING

Life is a journey!

Follow us on